#6 Narzędzia (pod)ręczne i przydatne akcesoria. Część 2.



Łopata i Szpadel & Co. - Część 2.


    W poprzednim wpisie Część 1. pokazałam Wam, Drodzy Czytelnicy kilka przydatnych narzędzi i akcesoriów, których zakup warto rozważyć. Dzisiaj część druga tego wątku. 

Agrowłóknina

    Agrowłóknina to rodzaj specjalnej włókniny, która jest zrobiona włókien polipropylenowych. Agrowłóknina występuje w dwóch wersjach grubości: wersja wiosenna jest cieniutka i bardziej przewiewna, wersja zimowa ma dużo większą gęstość włókien i jest mniej prześwitująca. Mamy też dwie (czasem trzy) opcje kolorystyczne: białą oraz czarną (brązową).  Co istotne, włóknina ta przepuszcza powietrze oraz wodę.



📌 Białą agrowłókninę wybierz do okrywania roślin i chronienia ich przed niskimi temperaturami i wiatrem. Na zimę wybierz wersję grubszą, lepiej chroniącą przed przymrozkami, na wiosnę wybierz wersję cieńszą, przepuszczającą więcej światła.



📌     Grubej brązowej lub czarnej agrowłókniny użyj do ściółkowania podłoża. W skali mikroogrodu balkonowego doskonale nadaje się ona do zabezpieczenia liści i owoców truskawek przed kontaktem z podłożem, co zmniejsza ryzyko ich porażenia przez choroby grzybowe. Można oczywiście w tym celu również użyć wersji białej, o ile nie zależy nam specjalnie na efekcie estetycznym.




Konewka

    Wbrew pozorom wybór konewki powinien być dobrze przemyślany, ponieważ to akcesorium, z którego będziemy korzystać najczęściej. Możemy wybierać pomiędzy konewkami z tworzyw sztucznych, metalowymi ocynkowanymi oraz metalowymi emaliowanymi.


📌  Przed zakupem sprawdźcie, jak konewka układa się w dłoni, czy rączka nie ma jakiś ostrych elementów  i czy konewka jest dobrze wyważona. Ja preferuję konewki z rączkami w kształcie rurek, które wygodnie leżą w dłoni. Pamiętajcie - im większa konewka, tym będzie cięższa po napełnieniu i tym ważniejsze jest, na ile wygodnie leży w dłoni.


📌    Ponieważ hoduję całkiem dużo roślin, doświadczenie nauczyło mnie, że warto mieć dwie konewki (oczywiście osobom posiadającym tylko kilka roślin wystarczy jedna): 2- oraz 5-litrową.

📌    Konewka o pojemności 2 litry jest idealna do podlewania roślin doniczkowych, ta 5-litrowa ma idealną pojemność na potrzeby małego balkonowego "poletka" warzywnego. Dodatkową zaletą posiadania konewki 5-litrowej jest dużo prostsze dawkowanie nawozów i innych preparatów do podlewania (wielu producentów nawozów podaje dawkowanie na 5 l. lub 10 l.wody; dostosowanie ilości preparatu do konewki 2-litrowej to dla mnie zawsze mały, logistyczny koszmarek).

Sekator

Sekator to narzędzie ręczne, służące do cięcia. Przypomina nieco nożyczki, choć ma inny kształt ostrzy. Sekatora używamy do cięcia łodyg i pędów, zwłaszcza grubych łodyg  i części półzdrewniałych lub zdrewniałych.


📌 Sekator przydaje się szczególnie, jeśli hodujesz drzewka, krzewy, rośliny o grubych łodygach, np. pomidory.

📌 Jeśli stawiasz na nieduże rośliny o cienkich lub wiotkich łodygach, zamiast sekatora po prostu używaj nożyczek.




Rękawice

Rękawice to rzecz absolutnie niezbędna. Ich zadaniem jest ochrona naszych dłoni przez woda, brudem, urazami oraz nawozami. Można kupić specjalne rękawice ogrodnicze, ale osobiście uważam, że najlepszych wyborem jest po prostu zakup tanich, zwykłych rękawic gumowych




📌 Zwykłe, grubsze rękawice gumowe świetnie się sprawdzą do pracy w balkonowym ogrodzie. Łatwo je utrzymać w czystości.





Siatka ogrodnicza

Siatka ogrodnicza jest zrobiona z plastiku. Ma wiele zastosowań i jest niedrogim, choć bardzo przydatnym akcesorium.



📌  Siatka świetnie nadaje się jako "drabina" dla roślin pnących.

📌 Siatkę można wykorzystać jako wspierający parawan, na którym rośliny będą mogły się oprzeć, jeśli - tak jak ja - macie balkon ze szczebelkową balustradą. Wystarczy przepleść siatkę przez szczeble balustrady i już możemy bezpiecznie ustawiać przy niej nasze rośliny.

📌  Siatkę możemy użyć do osłonienia naszych roślin przez ptakami.

📌  Siatkę rozkładam pod moimi pojemnikami na balkonie po to, by mógł swobodnie odpływać nadmiar wody po podlewaniu.


pH-metr

O funkcji pH-metrów wspominałam już w jednym z wcześniejszych wpisów sprawdź tutaj . Służą one do sprawdzania, czy podłoże jakim dysponujemy jest wystarczająco kwaśne lub zasadowe, by pasować do potrzeb naszych roślin.



📌  pH podłoża możemy mierzyć specjalnymi papierkami lakmusowymi, albo przy pomocy mechanicznego pH-metru.

📌  pH-metr dla bardzo początkującego będzie ciekawym dodatkiem i narzędziem do nauki (to również fajny pomysł na prezent). Na pewno przyda się on średniozaawansowanym ogrodnikom, którzy chcą spróbować płodozmianu (czyli uprawy różnych roślin jadalnych po sobie).




Opryskiwacz

Opryskiwacz będzie niezbędny jeśli mamy w kolekcji rośliny wymagające zraszania liści. Przyda się także, jeśli zechcemy dokonać oprysku naszych roślin nawozem dolistnym lub innym preparatem.


📌  Podobnie jak konewka, opryskiwacz powinien być poręczny i wygody w użyciu. Warto przetestować kilka i wybrać ten, który wydaje się najwygodniejszy.

📌  Typ opryskiwacza powinien być dostosowany do naszych potrzeb - tu nie ma problemu, każdy znajdzie coś dla siebie, wybór na rynku jest naprawdę duży i zróżnicowany.





Co jeszcze się może przydać początkującemu? Z praktycznych drobiazgów:

- etykiety do roślin,
- drut ogrodniczy,
- drabinki i tyczki bambusowe;
- "szpilki" do agrowłókniny;

Czego moim zdaniem nie warto kupować?

- ręcznych siewników (lepiej po prostu wysiewać nasiona trzymając je palcami);
- dekoracyjnych lampek LED (zauważyłam, że od kiedy przestałam ich używać dla ozdoby,
  skończył się mój problem z gąsieniczkami na liściach; zapewne światło przyciąga w nocy  
  ćmy, które stają się potem niechcianymi lokatorami).

Mam nadzieję, że zakup Waszych pierwszych narzędzi i akcesoriów będzie naprawdę i udany i że będą Wam one dobrze służyć w Waszej podróży przez świat ogrodnictwa.


Komentarze