# 18. Selerowate (Apiaceae) - aromatyczne i łatwe w uprawie.

 

Koper z własnego siewu - mała rzecz a cieszy!
Koper z własnego siewu - mała rzecz a cieszy!

       Selerowate (łac. Apiaceae) to moje "pewniaki". Są łatwe w uprawie, rosną bujnie i nadają się nawet do mniej słonecznych zakątków. Na moim półcienistym balkonie maja sie zawsze świetnie - zwłaszcza selery, pietruszka i lubczyk.


        Należące do tej rodziny warzywa towarzyszą naszej kuchni i naszym ogrodom od dawnych czasów, z racji takiej, że wiele z nich to rośliny rodzime. Owa rodzimość to ogromna zaleta, ponieważ oznacza dobre przystowowanie do naszego klimatu, a co za tym idzie - łatwiejszą uprawę, niż ma to miejsce w przypadku wielu bardziej ciepłolubnych "egzotycznych" warzyw, jak na przykład, należących do rodziny psiankowatych - pomidora, oberżyny czy papryki.

Ciekawostką jest to, iż nazwa jednej z roślin należących do tej grupy dała nazwę najsłynniejszej polskiej zupie. Barszcz (b.zwyczajny), bo tę roślinę mam na myśli, był właśnie pierwotnym składnikiem tradycyjnej zupy.

Najpopularniejsze jadalne selerowate do ogrodu, na balkon i parapet.

🌿 kminek 🌿 kmin 🌿 kolendra 🌿 koper 🌿 marchew 🌿 pasternak 🌿 seler 🌿 lubczyk 🌿 pietruszka 🌿 fenkuł 🌿

Dlaczego warto?

Rozsada selera
 📍 Selerowate to bardzo wdzięczne rośliny do upraw pojemnikowych. Dotyczy to również warzyw korzeniowych - marchewki, selera korzeniowego, pasternaku i pietruszki korzeniowej.

📍 "Parapeciarze" mogą z łatwością uprawiać w donicach i skrzynkach koperek, lubczyk, kolendrę i pietruszkę. To naprawdę plenne rośliny, więc można liczyć na dobre zbiory.

"Balkoniarze" mogą bez problemu uprawiać rośliny w skrzynkach bądź (w przypadku warzyw korzeniowych) w głębokich donicach.
Zbiór liści selera
 
📍 Uprawa własnych warzyw daje pewność, że są niepryskane, nieprzenawożone azotem (czego przejawem jest nienaturalnie ciemna barwa liści), bezpieczne dla zdrowia.

📍   Pietruszka jest niezwykle bogata w witaminę C, dlatego zamiast kupować kolejny suplement, sięgnijmy do apteki natury!


📍    Aromatyczne liście selerowatych można suszyć lub mrozić i korzystać z nich, kiedy ciepłe pory roku będą już za nami.

📍    Selerowate dobrze rosną na różnych stanowiskach, od słonecznych po nieco bardziej zacienione. Każdy znadzie coś dla siebie.

📍     Są mało kłopotliwe w uprawie. Lubią żyzne, próchnicze podłoża, nie lubią ciężkich i podmokłych. Najczęstszym szkodnikiem są mszyce, które w miarę łatwo okiełznać ekologicznymi preparatami na bazie mydeł potasowych.


Marchew była uprawiana w głębiokim pojemniku.


Komentarze